e-Arşiv fatura nedir, e-faturadan farkları ve avantajları nelerdir? e-Arşivle ilgili tüm sorularının cevapları bu yazıda.

e-Arşiv fatura için bir elektronik fatura çeşidi diyebiliriz. Faturanın dijital ortamda düzenlendiği ve düzenlendiği platformda saklanıp ibraz edildiği bir uygulamadır. e-Arşiv faturaya dair özellikleri anlatmadan önce e-faturanın kendisinden de bahsetmeliyiz.

e-Fatura nedir, neye yarar?

e-Faturanın format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiştir. İçeriğinde ise Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre bir faturada yer alması gereken tüm bilgiler yer alır. e-Faturanın satıcı ve alıcı arasındaki gönderimini GİB yapar. e-Fatura kağıda basılmaz; tüm işlemleri elektronik ortamda gerçekleşir.

Matbu faturanın elde veya bir programla hazırlanıp basılmasına karşılık e-fatura dijital ortamda hazırlanıp gönderilir. Yani e-faturanın matbu faturadan farkı, dijital olarak alınıp gönderilmesidir. VUK açısından incelersek her iki faturanın da tamamen yasal olduğunu söyleyebiliriz. Fakat e-faturanın itiraz süresi, iptal işlemleri ve iade süreci matbu faturadan farklıdır.

e-Arşiv faturanın e-faturadan farkı nedir?

 • e-Fatura da e-arşiv fatura da elektronik fatura ana başlığının altındadır.
 • e-Arşiv fatura, kağıt üzerinde hazırlanıp saklanan ve ibraz edilen faturanın, VUK’un ilgili tebliğinde bulunan şartlara uygun şekilde elektronik ortamda düzenlenen halidir. İkinci nüshası yine elektronik ortamda saklanıp gerektiğinde ibraz edilir.
 • e-Fatura bir tek e-fatura mükelleflerine kesilip gönderilebilirken e-arşiv fatura göndericinin e-fatura alıcının da kağıt fatura kullanıcısı olması durumunda kullanılır. Kısacası işletmeler bireysel müşterilerine e-mail ile e-arşiv fatura gönderir, ikinci nüshasını ise elektronik fatura formatında saklar.
 • e-Fatura kesmek için hem alıcının hem de göndericinin e-fatura kullanıcısı olması lazımdır. e-Fatura kullanıcısı olmayanlara kağıt fatura veya e-arşiv fatura düzenlenir.
 • Özetle; e-arşiv kullanıcısı olmak için öncelikle e-fatura kullanıcısı olman gerekir. Eğer hem e-fatura hem de e-arşiv kullanıcısıysan e-fatura mükellefleri haricindekilere e-arşiv faturası gönderebilirsin.

e-Arşiv faturanın avantajlar nelerdir?

 • e-Arşiv fatura kağıt kullanımını azalttığı için çevrecidir.
 • Kağıt baskı alma, kargolama gibi süreçleri ortadan kaldırdığı için iş süreçlerini kısaltır, muhasebe faaliyetlerini hızlandırıp kolaylaştırır.
 • Kağıt üzerinde yapılan hataların önüne geçer.
 • Fatura başına maliyeti düşürür.
 • Elektronik ortamda saklandığı için hızlı erişim sağlar.
 • Nakit akışını hızlandırıp pozitife çevirmeyi sağlar.
 • Maliyetlerini düşürürken verimliliğini yükseltir.
 • İşletmen için iç ve dış denetim ile uluslararası finansal standartlarına uygun bir altyapı sunar.

Tüm bu avantajlar e-fatura için de geçerlidir.

e-Arşive nasıl geçersin?

e-Arşiv hesabı tüm hukuki ve ticari belgelerinizi dijital ortamda yasal, geçerli ve güvenli şekilde uzun süre saklar. Sen de e-arşiv hesabını donanım ya da yazılım bedeli ödemeden https://www.emikro.com.tr adresine girerek etkinleştirebilir ya da MikroX üyeliğini hemen başlatarak MikroX e-arşiv programı kullanımına başlayabilirsin. e-Arşiv hesabı açmadan önce mali mühür edinmen gerektiğini de hatırlatalım.

Mali mühür nedir, nasıl alınır?


Şimdi MikroX’e 1 yıl boyunca ayda sadece 1 ₺‘ye sahip olabilirsin! Üstelik ücretsiz e-fatura entegrasyonu ve mobil uygulamalar da dahil.

Deneyip karar vermen için ilk 15 gün ücretsiz.