E-Arşiv fatura nedir, e-faturadan farkları ve avantajları nelerdir? e-Arşivle ilgili tüm sorularının cevapları bu yazıda.

E-Arşiv fatura için bir elektronik fatura çeşidi diyebiliriz. Faturanın dijital ortamda düzenlendiği ve düzenlendiği platformda saklanıp ibraz edildiği bir uygulamadır. E-Arşiv faturaya dair özellikleri anlatmadan önce e-Faturanın kendisinden de bahsetmeliyiz.

E-Fatura nedir, neye yarar?

E-Faturanın format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiştir. İçeriğinde ise Vergi Usul Kanunu’na (VUK) göre bir faturada yer alması gereken tüm bilgiler yer alır. E-Faturanın satıcı ve alıcı arasındaki gönderimini GİB yapar. E-Fatura kağıda basılmaz; tüm işlemleri elektronik ortamda gerçekleşir.

Matbu faturanın elde veya bir programla hazırlanıp basılmasına karşılık e-Fatura dijital ortamda hazırlanıp gönderilir. Yani e-Faturanın matbu faturadan farkı, dijital olarak alınıp gönderilmesidir. VUK açısından incelersek her iki faturanın da tamamen yasal olduğunu söyleyebiliriz. Fakat e-Faturanın itiraz süresi, iptal işlemleri ve iade süreci matbu faturadan farklıdır.

E-Arşiv faturanın E-faturadan farkı nedir?

 • E-Fatura da e-Arşiv fatura da elektronik fatura ana başlığının altındadır.
 • E-Arşiv fatura, kağıt üzerinde hazırlanıp saklanan ve ibraz edilen faturanın, VUK’un ilgili tebliğinde bulunan şartlara uygun şekilde elektronik ortamda düzenlenen halidir. İkinci nüshası yine elektronik ortamda saklanıp gerektiğinde ibraz edilir.
 • E-Fatura bir tek e-Fatura mükelleflerine kesilip gönderilebilirken e-Arşiv fatura göndericinin e-Fatura alıcının da kağıt fatura kullanıcısı olması durumunda kullanılır. Kısacası işletmeler bireysel müşterilerine e-mail ile e-Arşiv fatura gönderir, ikinci nüshasını ise elektronik fatura formatında saklar.
 • E-Fatura kesmek için hem alıcının hem de göndericinin e-Fatura kullanıcısı olması lazımdır. E-fatura kullanıcısı olmayanlara kağıt fatura veya e-Arşiv fatura düzenlenir.
 • Özetle; e-Arşiv kullanıcısı olmak için öncelikle e-Fatura kullanıcısı olman gerekir. Eğer hem e-Fatura hem de e-Arşiv kullanıcısıysan e-Fatura mükellefleri haricindekilere e-Arşiv faturası gönderebilirsin.

E-Arşiv faturanın avantajlar nelerdir?

 • E-Arşiv fatura kağıt kullanımını azalttığı için çevrecidir.
 • Kağıt baskı alma, kargolama gibi süreçleri ortadan kaldırdığı için iş süreçlerini kısaltır, muhasebe faaliyetlerini hızlandırıp kolaylaştırır.
 • Kağıt üzerinde yapılan hataların önüne geçer.
 • Fatura başına maliyeti düşürür.
 • Elektronik ortamda saklandığı için hızlı erişim sağlar.
 • Nakit akışını hızlandırıp pozitife çevirmeyi sağlar.
 • Maliyetlerini düşürürken verimliliğini yükseltir.
 • İşletmen için iç ve dış denetim ile uluslararası finansal standartlarına uygun bir altyapı sunar.

Tüm bu avantajlar e-Fatura için de geçerlidir.

e-Arşive nasıl geçersin?

E-Arşiv hesabı tüm hukuki ve ticari belgelerinizi dijital ortamda yasal, geçerli ve güvenli şekilde uzun süre saklar. Sen de e-Arşiv hesabını donanım ya da yazılım bedeli ödemeden https://www.emikro.com.tr adresine girerek etkinleştirebilir ya da MikroX üyeliğini hemen başlatarak MikroX e-arşiv programı kullanımına başlayabilirsin. E-Arşiv hesabı açmadan önce mali mühür edinmen gerektiğini de hatırlatalım.

Mali mühür nedir, nasıl alınır?


Şimdi MikroX’e 1 yıl boyunca ayda sadece 1 ₺‘ye sahip olabilirsin! Üstelik ücretsiz e-Fatura entegrasyonu ve mobil uygulamalar da dahil.

Deneyip karar vermen için ilk 15 gün ücretsiz.