Eğer ilk kez e-fatura keseceksen bu yazı ile e-fatura kesme işlemlerinin aşamalarını öğrenebilirsin. Önce kimlerin e-fatura mükellefi olduğunu, önümüzdeki dönem için kimlerin e-faturaya geçmek zorunda olduğunu ve ciro limitiyle ilgili öngörülerden bahsedecek sonra da e-faturanın nasıl kesildiğini anlatacağız.

Kimler e-fatura mükellefi?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) güncel duyurusuna göre 2017 yılı ve sonrası brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzeri olan tüm firmalar e-fatura mükellefi olarak kabul ediliyor. Eğer bir e-Ticaret firmasına sahipsen, senin işletmen için geçerli olan brüt satış hasılat sınırı ise 5 milyon TL.

Ne zaman dek e-faturaya geçmen gerekiyor?

Eğer 2018 yılı ciron 10 milyon TL ve üzeri olursa en geç 31 Aralık 2019’da başvurularını tamamlayıp 01 Ocak 2020 itibarıyla e-fatura ve e-defter kullanmaya başlaman gerekecek. e-Fatura başvurusunda bulunmak için önce Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden (Kamu SM) mali mühür talep etmen gerektiğini hatırlatalım. Eğer bir şahıs şirketin varsa mali mühür yerine e-imza ile de başvurabilirsin.

e-Faturaya neden geçmelisin?

e-Fatura entegratörü seçerken dikkat etmen gereken 7 şey

Temmuz 2019’da ciro limiti düşebilir

GİB’in yayınladığı taslak tebliğler, ciro limitlerinin Temmuz 2019’da düşürülebileceğini haber veriyor. Bu konuyu takipteyiz, gelişmeler oldukça seni de haberdar edeceğiz!

e-Faturaya MikroX ile zahmetsizce geç

e-Faturaya MikroX’in fiyat avantajından faydalanarak zahmetsizce geçebilirsin. Şimdi MikroX ve avantajlı e-Fatura programı paketi bir yıl boyunca ayda yalnızca 30₺.

MikroX’ten nasıl e-fatura kesebilirsin?

Eğer e-faturaya geçiş sürecini tamamlamış ve mali mührünü almışsan MikroX üzerinden e-fatura kesmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsin:

  • Gelirler menüsünden altındaki ‘Faturalar’a girip yeni fatura kaydı yap
  • Faturanı kaydet
  • Çıkan ekrandan ‘Fatura detayına git’ butonuna tıkla
  • Fatura detay sayfasının sağ üst köşesindeki ‘İşlemler’ menüsünden ‘e-fatura oluştur’ seçeneğini işaretle.

Gelir ve giderlerini kolayca takip edip enerjini işine büyütmeye ayırmak istiyorsan MikroX’i 15 gün ücretsiz olarak deneyebilirsin.